Με πολλή επιτυχία έγιναν τα εγκαίνια της έκθεσης φωτογραφικού υλικού των μελών της Ε. Φ. Ε. Κ για τη Φαιστό, στον χώρο της φωτογραφικής εταιρείας, στην οδό Δ. ΜΠΟΦΩΡ, στο Ηράκλειο, την Τετάρτη 10 ΟΚΤΩΒΡΊΟΥ, , 7:30 μμ. .
Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από την Ε. Φ. Ε. Κ. και τον Όμιλο "Unesco για την Κνωσό".
Πρόγραμμα εκδήλωσης: - Εγκαίνια έκθεσης φωτογραφίας των μελών της Ε.Φ.Ε.Κ. - Σύντομη ομιλία για την Φαιστό, από την Ξεναγό-Αρχαιολόγο Μ. Μαυρουδή, και περιγραφή της Φαιστού από την ιδιαίτερη οπτική της τ. Ξεναγού, Ιερωνυμάκη Αρετούσας. Η κα Μ. Μαυρουδή και η κα Α. Ιερωνυμάκη δεν παρέστησαν λόγω κωλύματος και εκπροσωπήθηκαν από τη Γ. Γραμματέα του Ομίλου UNESCO Knossos και Πρόεδρο του Π.Σ. Κνωσού κα Μ. Παναγιωτάκη. - Βράβευση Νικηφοράκη Μιχάλη, Επιτίμου Προέδρου της Ε.Φ.Ε.Κ. , από τον Όμιλο "UNESCO για την Κνωσό".
Η βραδιά έκλεισε με συζητήσεις από όσους παρευρέθησαν για να θαυμάσουν τις εξαιρετικές φωτογραφίες των μελών της Ε.Φ. Ε. Κ., με τη γευστική συνοδεία κρασιών.