Παρουσία πλήθος κόσμου, πραγματοποιήθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα εγκαίνια της έκθεσης "Τα νησιά των ανέμων" στο Μουσείο Μεσαράς, στην περιοχή του Αμπελούζου του Δήμου Γόρτυνας.
Πρόκειται για μια έκθεση που αποτυπώνει την ναυτική παράδοση στο Προϊστορικό Αιγαίο.
Την έκθεση διοργανώνουν η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ηρακλείου και το Ινστιτούτο Κλασικής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου της Χαϊδελβέργης σε συνεργασία με την Περιφέρεια Κρήτης.
Η έκθεση θα διαρκέσει έως 31 Αυγούστου, με ελεύθερη είσοδο.