Ο πολιτιστικός σύλλογος "Συνομιλώντας με τον Μινωικό Πολιτισμό" διοργανώνει παρουσίαση του βιβλίου του Στέλιου Μανωλιούδη " .... Διός Τάφος. Κρήτη Σικελία. Μύθος - ιστορική γεωγραφία"
α) την Τρίτη 12 Ιούλη στις 20.00 στο πολιτιστικό κέντρο Πάνω Ζάκρου. Η παρουσίαση θα γίνει και στα Αγγλικά.
Επίσης θα υπάρχει η δυνατότητα επίσκεψης στο "Μαύρο Αυλάκι" στον όρμο νότια της Ζάκρου με τη βυθισμένη (1, 50 μέτρα) παλιά ακτή να είναι πολύ εμφανής κάτω από το μινωικό λατομείο σιδερόπετρας (ασβεστόλιθοι Γαβρόβου - Τριπόλεως)
β) την Τετάρτη 13 Ιούλη στις 20.00 στο πολιτιστικό κέντρο Σητείας.
Θα προηγηθεί επίσκεψη στην ανατολική ακτή του Τρυπητού.