Αφιέρωμα στην Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης θα πραγματοποιηθεί σήμερα Σάββατο 23 Μαρτίου στις 7.30 το απόγευμα στη δημοτική βιβλιοθήκη “Μανόλης Μαρκάκης” στις Μοίρες.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:
• Καλωσόρισμα από τον αντιδήμαρχο κ. Ξηρουδάκη γιάννη. Την έναρξη της βραδιάς θα χαιρετίσει με θεατρικό δρώμενο ο ηθοποιός Πάνος ιωαννίδης.
• Μουσική, φωτογραφική ξενάγηση από τον Ορειβατικό Σύλλογο Μοιρών.
• ιστορική αναδρομή στην ποίηση - Παρουσίαση από τις ιφιγένεια γρινιαράκη και Εύα Καπελλάκη - Κοντού. Παράλληλα θα ακουστεί μουσική με αρχαία μουσικά όργανα από τους Ερρίκο Κελαϊδή σε όργανα μουσικής Νίκο Ζαχαριουδάκη.
• Μουσική από τον μουσικοσυνθέτη Σιμόνε Πιέτρο Βαλτζανία.
• Μουσική από τον Λάμπη Δουλγεράκη και θ’ ακουστεί απόσπασμα του Ερωτόκριτου από την Ευαγγελία Ορφανουδάκη.
• Παρουσίαση του ποιήματος “Το βράδυ” από τη Μαρία Παρτσαλάκη με συνοδεία κιθάρας από την ιφιγένεια γιρνιαράκη.
• “Η ιθάκη” το ποίημα του Κ. Καβάφη από τη Μαρία Μαυρουδή.
• “Οι φωνές” ερμηνεία από την Ομάδα “Θέατρο δίχως όνομα” με μουσική από τον Σιμόνε Πιέτρο Βαλτζανία. …
• Απαγγελία από την ιφιγένεια γρινιαράκη ενός ποιήματος της επαναστάτριας και αντικομφορμίστριας Κατερίνας γώγου (1940-1993). • Μουσικά έργα της μουσικού Νεκταρίας Δασκαλάκη από τους: Νεκταρία Δασκαλάκη, Σιμόνε - Πιέτρο Βαλτζανία, Κουτάντου ιουλία, Φωτεινή Μανουσάκη.
• Απαγγελία ποιημάτων κατά τη διάρκεια της βραδιάς από Χαριστή Κουκουμπεδάκη, Αποστόλη Παυλίδη, π. Αρσένιο Προκοπάκη, Κουνδουράκη Ειρήνη. Από τη Sophie (Σοφία) θα ακουστούν τα ποιήματα: “Deep” (“Βυθός”) και “You” (“Εσύ”).
• Η βραδιά θα κλείσει με αρχαία ελληνική μουσική του Πινδάρου, του Σεικύλου και του Μεσομήδους από τον μουσικολόγο Ερρίκο Κελαϊδή. Υπό την αιγίδα του Δήμου Φαιστού έγινε η διοργάνωση, και επιμέλεια του αφιερώματος στην ποίηση από τις ιφιγένεια γρινιαράκη και Εύα Καπελάκη -Κοντού.