Αγαπητό Cretalive,
Είναι ένα φαινόμενο που το βλέπεις σχεδόν σε όλες τις παραλίες, αλλά στην συγκεκριμένη, που βρίσκεται στις Γουβες, το κακό έχει παραγίνει!
Και διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Ο νόμος περί ενοικίασης, παραχώρησης αιγιαλού δεν λέει ότι πρέπει το 50% της παραλίας να είναι κενό για να μπορεί να πηγαίνει ο κάθε άνθρωπος που δεν θέλει να πληρώσει καρέκλα και να βάλει μια δική του ομπρέλα ή πετσέτα να κάνει το μπάνιο του;
Μονο που σε αυτή την παραλία, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, όχι μόνο δεν είναι ελεύθερο το 50% αλλά είναι καλυμμένη όλη με καρέκλες και ομπρέλες! Ούτε ανάμεσα δεν μπορείς να περάσεις!
Μόνο στα βράχια δεν έβαλαν καρέκλες, που και εκεί θα το έκαναν αν μπορούσαν!
Και ερωτώ: Ο δήμος γιατί υπαρχει; Μόνο για να εισπράττει;
Το λιμενικό τι κάνει; Δεν ελέγχει;
Ένας λουόμενος της περιοχής