αγαπητό cretalive ,
Από μικρός γνώριζα ότι η Κρήνη του Γενιτσάρ αγά βρίσκεται στη λεωφόρο Ικάρου, δίπλα στην Επιγραφική Συλλογή στο Ηράκλειο. Εντός αψιδωτής κατασκευής που περιβάλλεται από δύο μεγάλους πεσσούς που διακοσμούνται με ροζέτες βρίσκεται ανάγλυφος, περίτεχνα διακοσμημένος κρουνός λενε οι αρχαιολόγοι.
Τώρα, εδώ και πέντε χρόνια μάλλον άλλαξε όνομα: Κρήνη Νο 4 ή θύρα 4, για την ακρίβεια. Ναι, πέντε χρόνια είναι εκεί και ουδείς ασχολείται, ενώ όλοι περνούν από εκεί. Δημοτική υπηρεσία, αρχαιολογική υπηρεσία...κανένας!
Ε.