Αγαπητό cretalive,
Θα ήθελα να δημοσιοποιήσω ένα θέμα που απασχολεί το μεγαλύτερο μέρος των αγροτών και σχετίζεται με την ελιά και την συγκομιδή του ελαιοκαρπου , για το οποίο δεν έχω ακούσει στα ΜΜΕ.
Πρόκειται για τα εξανθήματα/σπυράκια που εμφανίζονται στο σώμα μας τε τελευταία 3-4 χρόνια μετά την πρώτη μέρα στο λιόφυτο.
Μοιάζουν με τσιμπήματα κι όχι αλλεργικό σύμπτωμα. Μας τσιμπάει κάποιο παράσιτο της ελιάς η οφείλονται στα φυτοφάρμακα των ψεκασμών (τα οποία έχουν αλλάξει τα τελευταία 5 χρόνια);
Πάντως θεωρώ πως πρόκειται για τσίμπημα καθώς τα σημάδια λιγοστεύουν όταν βάζουμε αντικουνουπική λοσιόν.
Μ.Μ