Η περιοχή του Γιοφύρου είναι ένας πραγματικά δύσκολος γρίφος.
Ενώ αποτελεί εθνικό δίκτυο - διέλευση εθνικής οδού Ηρακλείου Μοιρών- παράλληλα είναι και αστικός ιστός με σχολικά συγκροτήματα και συχνές διαβάσεις πεζών, ιδιαίτερα παιδιών, και άρα δεν μπορούν να μπουν διαζώματα.
Η τοποθέτηση διαζωμάτων θα προκαλέσει πρόβλημα, τόσο στον ήδη βεβαρυμένο κυκλοφοριακά δρόμο, όσο και στα παιδιά, αφού θα αυξήσει τις ταχύτητες και άρα την πιθανότητα ατυχήματος.
Εξάλλου η τοποθέτηση διαζωμάτων θα ακυρώσει τις διελεύσεις προς τους γειτνιάζοντες δρόμους που σήμερα λειτουργούν ως βαλβίδες ανακούφισης στην περιοχή του Γιοφύρου.
Η πραγματική λύση είναι η δημιουργία κυκλικών κόμβων, με διαβάσεις πεζών, που θα μειώσουν τις ταχύτητες των αυτοκινήτων και θα ρυθμίσουν την κυκλοφορία προσφέροντας ασφάλεια και άνεση σε οδηγούς και πεζούς.
Η δημιουργία κυκλικών κόμβων αποτελεί πάγιο αίτημα των κατοίκων της περιοχής για μια δεκαετία και είναι απαραίτητη η άμεση παρέμβαση από την πολιτεία.
Δ.Κ.