Αγαπητό Cretalive,
Θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα δυσάρεστο περιστατικό, το οποίο, όπως πληροφορήθηκα κι εγώ, έχει συμβεί επανειλημμένα στην ευρύτερη περιοχή του οικισμού μας και αφορά σε πυροβολισμό αδέσποτων σκύλων.
Απ' όσα διάβασα στο διαδίκτυο, το περιστατικό έλαβε χώρα σε μια περιοχή περίπου 10 χιλιόμετρα μακριά από τη Ρογδιά.
Φυσικά καταδικάζουμε το γεγονός και αισθανόμαστε αγανάκτηση κι εμείς, ως πολίτες, αλλά θα ήθελα να επισημάνω ότι είναι άδικο να κατακριθεί μια ολόκληρη κοινωνία, που άλλωστε φημίζεται για τη ζεστασιά και τη φιλοξενία της, από ένα περιστατικό το οποίο έλαβε χώρα εντός των γεωγραφικών ορίων του οικισμού!
Ελπίζουμε να βρεθεί ο ένοχος και θα συμβάλουμε κι εμείς ως κοινωνία με οιονδήποτε τρόπο χρειαστεί!
Μετά τιμής...
Ο πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου
Γιάννης Στρατάκης