Αδύναμος να κρατήσει τις 580 μονάδες εμφανίζεται ο Γενικός Δείκτης του Χρηματιστηρίου Αθηνών με τους επενδυτές -όσους έχουν απομείνει- να πωλούν τόσο τραπεζικές μετοχές όσο και τα βαριά χαρτιά της υψηλής κεφαλαιοποίησης.
Η πτώση λίγο πριν το κλείσιμο της συνεδρίασης ξεπέρασε το 1% ενώ ο τζίρος των συναλλαγών κατάφερε να φθάσει μόλις τα 25 εκατ. ευρώ!
Ωστόσο, στις δημοπρασίες δόθηκαν εντολές αγοράς με αποτέλεσμα ο Γενικός Δείκτης να κλείσει τελικά με απώλειες 0,59% στις 575 μονάδες. Πτώση 2,1% για τον τραπεζικό δείκτη και 0,48% για τον FTSE25.
Η απαξίωση των ελληνικών μετοχών έχει επιστρέψει στην αγορά και οι επενδυτές παραμένουν επιφυλακτικοί καθώς η αβεβαιότητα γύρω από την εκταμίευση της δόσης και τη διαπραγμάτευση εντείνεται.
Ενδεικτικά, πτώση 2,84% κατέγραψε η μετοχή της Alpha Bank στα 1,71 ευρώ, πτώση 1% για την Εθνική στα 0,198 ευρώ και 2% για την Τράπεζα Πειραιώς στα 0,146 ευρώ. Στα 0,52 ευρώ η Eurobank που υποχώρησε κατά 1,89%.
Αντίθετα κέρδη 1,2% για τις μετοχές ΟΤΕ και Coca Cola και +1,8% για την Jumbo.
Όσο δεν υπάρχει θετική εξέλιξη στη διαπραγμάτευση, η οποία θα αποτελέσει τον βασικό καταλύτη στην αγορά από εδώ και στο εξής, οι επενδυτές θα παραμένουν στο περιθώριο και το χρηματιστήριο θα «ακροβατεί».