Η Συνομοσπονδία, που διαφώνησε από την πρώτη στιγμή στη νομοθετική διάταξη του 2013, δηλώνει ότι συνεχίζει να αντιτίθεται στην μετά από πέντε χρόνια εφαρμογή της.
Στην επιστολή, η οποία κοινοποιείται και στους υπόλοιπους κοινωνικούς εταίρους, η ΓΣΕΕ χαρακτηρίζει τον καθορισμό του κατώτατου μισθού από την κυβέρνηση ως κατάλυση του δικαιώματος των εργαζομένων να διαπραγματεύονται συλλογικά και ελεύθερα.
Παράλληλα, επαναλαμβάνει την πάγια θέση της για επαναφορά του κατώτατου μισθού στα 751 ευρώ, κατάργηση του υποκατώτατου μισθού και επαναφορά της ευθύνης καθορισμού του ύψους του κατώτατου μισθού, μέσω της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας, στους κοινωνικούς εταίρους.