Θλίψη σκόρπισε στον καλλιτεχνικό κόσμο αλλά και στο ελληνικό κοινό η είδηση του θανάτου της ηθοποιού Τζέσης Παπουτσή, η οποία έγινε ιδιαίτερα αγαπητή μέσα από την δουλειά της και την παρουσία της σε γνωστές τηλεοπτικές σειρές.
Η ίδια είχε διαγνωστεί με όγκο στο κεφάλι και τις τελευταίες 62 μέρες νοσηλευόταν στο νοσοκομείο «Γ. Γεννηματάς».
Η Τζέσυ Παπουτσή, ήταν μια γυναίκα που είχε περάσει δυνατές στενοχώριες και που μόνο καλό δεν έκαναν στην κατάσταση της υγείας της.
Το 2012 ένα δυστύχημα έκανε την ίδια και τον σύζυγό της, να χάσουν την γη κάτω από τα πόδια τους. Η αδελφή του συζύγου της ηθοποιού, του Γιάννη Μανιού, έχασε την ζωή της στην άσφαλτο μαζί με τον άνδρα της και τα δυο τους παιδιά.
Η σεναριογράφος Έλενα Ακρίτα με ένα μήνυμά της στον προσωπικό λογαριασμό της στο Facebook αποχαιρέτησε την ηθοποιό φέρνοντας στο μυαλό της το χαρακτηριστικό της για το οποίο όλος ο κόσμος την ξεχώριζε, το τρανταχτό της γέλιο.
«Τζέσυ Παπουτσή, νωρίς έφυγες από κοντά μας. Θα θυμόμαστε το τρανταχτό σου γέλιο στις πλατείες του θεάτρου. Το ακούγαμε μες το σκοτάδι και λέγαμε «είναι κι η Τζέσυ εδώ»… Η Τζέσυ δεν είναι πια εδώ», έγραψε η Έλενα Ακρίτα.
Η Τζέσυ (Γεθσημανή) Παπουτσή, γεννήθηκε στην Αθήνα το 1950. Σπούδασε στο θεατρικό εργαστήρι του Δημήτρη Κωνσταντινίδη (1973). Πρωτοεμφανίστηκε στην σκήνη ως μαθήτρια της σχολής με τον Θίασο Ιωάννας Αρώνη – Κάρολου Παυλάκη, το 1972, στο έργο των Φ. Άρνολντ – Ε. Μπαχ, “Αγνός Γλεντζές”.
Από το 1973 ως το 1989, υπήρξε μόνιμο μέλος του Εθνικού Θεάτρου, όπου συμμετείχε και σε πολλές παραστάσεις αρχαίων τραγωδιών και κωμωδιών. Ιδιαίτερα αξιόλογη ήταν η συμμετοχή της στον χορό του αρχαίου δράματος του Εθνικού Θεάτρου.
Μετά το 1989, συνεργάστηκε στο θέατρο με σπουδαίους ηθοποιούς όπως ο Α. Αλεξανδράκης, Ν. Γαληνέα, Κ. Βουτσάς, Σ. Ψάλτης, Σ. Μουστάκας, Θ. Βέγγος, Π. Κοντογιαννίδης κ.α.
Πρώτος σύζυγός της ήταν ο ηθοποιός Θάνος Καληώρας με τον οποίο ήταν παντρεμένοι 11 χρόνια και απέκτησαν ένα παιδί. Δεύτερος σύζυγός της από το 2008,υπήρξε ο συνάδελφος της και στιχουργός Γιάννης Μάνιος.
Πρωταγωνίστησε, μεταξύ άλλων σε τηλεοπτικές σειρές: «Ζητείται Σίριαλ», «Δυο Ξένοι», «Η Ώρα η Καλή» , «Το Κόκκινο Δωμάτιο», «Αχ Ελένη», «Και οι Τέσσερις Ήταν Υπέροχες», «Οι Στάβλοι της Εριέτας Ζαΐμη», «Πάτερ Ημών» κ.ά. και στην εκπομπή της ΕΤ1 “Το Θέατρο της Δευτέρας” σε έργα όπως: «Η Λέσχη των Τρελών», «Κοιμισμένη Τρέλα», «Η Τελευταία Θυσία» κ.ά. Πρωταγωνίστησε επίσης σε αρκετές ταινίες: «Safe Sex», «Ροζ Ολοταχώς», «Η Βαλίτσα του Παπά» , «Η Σιδηρά Κυρία», «Μην Περνάς Ανάβει Κόκκινο» κ.ά.
#tzesipapoutsi Aν και πολυ βροντερη η φωνη της που σου τρύπαγε τα τύμπανα ήτανε πολύ καλή ηθοποιός...
— Λιονταρίνα
Καλο ταξιδι....
Παντα θα θυμαμαι την ερμηνειας ως Κυρια Κολια στο #Πατερημων και ως πεθερα στους #Δυοξενους με το τριπατο στην Σουβαλα!!!!!ααα και την φαρσα Μπονατσου
Μια εξαιρετική ηθοποιός που χάρισε αμέτρητες στιγμές γέλιου στην γενιά μας !!! Αυτη η φωνή ...Καλό ταξίδι #rip #tzesipapoutsi
— Eυγενιος (@EugeniosK) 1 Ιουλίου 2018
《Μέχρι να μας χωρίσει ο θάνατος 》
«Έφυγε» η κυρία Κόλλια του Πάτερ Ημών! Η Τζέση Παπουτσή υπήρξε μια από τις σπουδαίες ηθοποιούς της γενιάς της. Με τη στεντόρεια φωνή της να είναι ένα από τα πιο χαρακτηριστικά της γνωρίσματα προσέφερε άφθονο γέλιο στο τηλεοπτικό κοινό! pic.twitter.com/7OPjlcKUes
— Yiannis Politis (@GiannisPolitis) 1 Ιουλίου 2018
καλό ταξίδι "κυρία Κόλλια" R.I.P :( https://t.co/BxeexHl008
— τρόφιμος (@Oculus_3387) 1 Ιουλίου 2018
Πολύ στενοχωρήθηκα για την Τζέση Παπουτσή, δεν μου άρεσε ως ηθοποιός, αλλά ήταν φοβερά γλυκός και ευγενικός άνθρωπος και μόνο αυτό έχει σημασία. Κάτι για να την θυμόμαστε με χαμόγελο...https://t.co/OjpO1M7K1c
— Vassos F. (@VassosF) 1 Ιουλίου 2018
Όχι ρε Τζεσάρα #τζέση_παπουτσή
— Tame Patisian (@nkosso80) 1 Ιουλίου 2018
Εφυγε ο χανιμπαλ της καρδιάς μας #τζεση_παπουτση
— raf (@pestomenafili) 1 Ιουλίου 2018
Η Κόλια του "Πάτερ Ημών"
— Ιάκωβος_Ι. (@iakovosCy) 1 Ιουλίου 2018
Η Κακουδάκη των "Στάβλων της Εριέτας Ζαϊμη"
Η Τασία των "Δύο Ξένων"...
Μια εξαιρετική ηθοποιός, η "εκρηκτική" φωνή της ελληνικής τηλεόρασης σίγησε!#RIP #ΤζέσηΠαπουτσή https://t.co/d4eJ5Lbv11
Κυρια Κακουδακη , Κυρια Κολλια
— Θανάσης (@athzisis) 1 Ιουλίου 2018
Η φωνη σας χαραγμενη στο νου μας για παντα...Καλο ταξιδι ΚΥΡΙΑ ΤΖΕΣΗ ΠΑΠΟΥΤΣΗ
"Εφυγε" η Κακούδακη ή κατά κόσμον Τζέση Παπουτσή. RIP.