Έπειτα από μια ιδιαίτερα άσχημη δοκιμασία "βασικού υλικού" στο Master Chef, όπου η Ηλέκτρα δεν παρέδωσε καν πιάτο, η παίκτρια μαζί με την Γωγώ και τον Δημήτρη φόρεσαν τις μαύρες ποδιές τους και διαγωνίστηκαν για την παραμονή στο παιχνίδι.
Μια δοκιμασία που όπως αποδείχτηκε ήταν και η τελευταία για την Ηλέκτρα, που παρέδωσε το πιάτο με τις περισσότερες τεχνικές αδυναμίες, σύμφωνα με τους κριτές και τελικά αποχώρησε.
Η Ηλέκτρα δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά τους, τόσο πριν αποχαιρετίσει τους κριτές, όσο και καθώς διάβαζε το γράμμα που άφησε στους υπόλοιπους παίκτες στο σπίτι.