Απαντήσεις ζητάει η Ένωση Βενιζελείου από τον Β. Οικονόμου ο οποίος επισκέφτηκε σήμερα το νοσοκομείο.
Αναλυτικά η επιστολή
Προς: Τομεάρχη Υγείας Ν.Δ
Κ.Βασίλη Οικονόμου
Με αφορμή την σημερινή επίσκεψη σας στο Βενιζέλειο Γ.Ν Ηρακλείου παρακαλούμε όπως άμεσα και εγγράφως μας απαντήσετε στα κάτωθι:
- Ποια η θέση της Ν.Δ για τον Διοικητικό διαχωρισμό των δύο Νοσοκομείων ΠΑΓΝΗ-ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟΥ ; Σας υπενθυμίζουμε ότι η διασύνδεση τους έγινε επί των ημερών σας και έχει αποδειχθεί στην πράξη τροχοπέδη στην οργάνωση και ανάπτυξη του Βενιζελείου. Ταυτόχρονα σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει απόφαση του Κ.Ε.Σ.Υ.ΠΕ για την αποσύνδεση , η εφαρμογή της οποίας ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ εις βάρος του Νοσοκομείου.
- Με δεδομένη την πολιτική απόφαση της Ν.Δ για μείωση του αριθμού των Δημοσίων Υπαλλήλων, ποιος είναι ο προγραμματισμός σας για τα Δημόσια Νοσοκομεία. Θεωρείτε και σεις ότι είμαστε πολλοί;
- Προτίθεστε και σεις να συνεχίσετε τις νέες μορφές εργασίας που τείνουν να παγιωθούν, με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, χωρίς μόνιμη και σταθερή εργασία;
Για το Δ.Σ
Πρόεδρος Γ.Γραμματέας
Γ.Χονδροζουμάκης Ε.Μενεγάκης