Μαθητικές εκπαιδευτικές δράσεις και μια εσπερίδα ενημέρωσης έχει το "μενού" της τριήμερης επίσκεψης της εκπαιδευτικής ομάδας της "Χαρισμάθειας" στα 28ο και 57ο δημοτικά σχολεία Ηρακλείου. Η εσπερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 22/5/2024 κατά τις ώρες 17:00-20:00 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Σχολείου.
Η επαφή με τον καινοτόμο οργανισμό «Χαρισμάθεια» προέκυψε ως αποτέλεσμα μιας αισθαντικής διδακτικής πράξης - του προγράμματος «Ν’ αγαπάς...», των εκπαιδευτικών των σχολείων Βογιατζή Αναστάσιου και Σφυράκη Κατερίνας.
Χάρη στην αποφασιστική και αποκλειστική στήριξη των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων δίνεται η ευκαιρία στο χώρο του Σχολείου να φιλοξενηθεί και να "συστηθεί" η εκπαιδευτική πρόταση του κ. Αλέξανδρου Παπανδρέου, ο «Καθολικός Σχεδιασμός» και η εφαρμογή μιας Διαφοροποιημένης Εκπαίδευσης.
Περισσότερα στοιχεία σχετικά με τη ΧΑΡΙΣΜΑΘΕΙΑ μπορείτε να βρείτε εδώ.