Με το πείσμα, την τόλμη και φυσικά το ταλέντο του ο 26χρονος αρωματοποιός Θεόδωρος Καλοτίνης κατάφερε να εισάγει το πρώτο ελληνικό brand χειροποίητων φυσικών αρωμάτων.
Εργαλείο του η φύση, δύναμη του η αγάπη για τα αρώματα και ησυχαστήριο του το αποστακτήριο των αλχημειών. Το success story του Κρητικού αρωματοποιού Θεόδωρου Καλοτίνη αποτελεί σίγουρα πρωτοτυπία. Έχει καταφέρει να εισάγει το πρώτο ελληνικό Brand χειροποίητων αρωμάτων από εκλεκτές ακατέργαστες πρώτες ύλες.
Ο έρωτας του για τα αρώματα ξεκινάει, όπως λέει ο ίδιος, από όταν ήταν μικρό παιδί. Η μεθυστική μυρωδιά της γαρδένιας πάντα ταξίδευε μέσα στο μυαλό του.
Ο τολμηρός και ταλαντούχος Κρητικός αρωματοποιός ταξίδεψε μέχρι τη πόλη Γκρας, την παγκόσμια πρωτεύουσα των αρωμάτων στη Γαλλία και σπούδασε την τεχνική δημιουργίας των αρωμάτων σε μια από τις παλαιότερες εταιρείες αρωματοποιίας στον κόσμο.Οι καθηγητές του τον πιέζουν να μείνει στη Γαλλία και να ανοίξει τα φτερά του στη χώρα των αρωμάτων.
Εκείνος όμως επιλέγει να κυνηγήσει το όνειρο του στην Ελλάδα, έτσι επιστρέφει στην Κρήτη όπου τα πειράματα με τη φύση και η γοητεία των αρωμάτων του δεν αργούν να έρθουν.