Ρεπορτάζ Μαρία Αγαπάκη
Μία μαύρη σελίδα στην ένδοξη ιστορία των Ανωγείων γράφτηκε σαν σήμερα πριν ακριβώς 80 χρόνια. Παρουσία πλήθους κόσμους πραγματοποιήθηκαν οι επετειακές εκδηλώσεις που οργάνωσε ο Δήμος Ανωγείων .
Αφορμή για την τελετή μνήμης και τιμής είναι η συμπλήρωση 80 χρόνων από το 3ο Ολοκαύτωμα των Ανωγείων από τα ναζιστικά στρατεύματα κατοχής, το 1944. Οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν παρουσία πολλών προσκεκλημένων ενώ την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο Υφυπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Ιωάννης Κεφαλογιάννης.
Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγ. Ιωάννη, χοροστατούντος του Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου, κ.κ. Προδρόμου.
Μεταξύ άλλων, ο Σεβασμιότατος ανέφερε:
"Είμαστε εδώ για να τιμήσουμε τη μνήμη εκείνων που δια της φλογος μπήκαν μπροστά για να στέκει ντρετα ο τόπος. Τα μνημόσυνα μας μνημονεύουμε ανθρώπους που δεν επεθαναν ποτέ. Φωτίζουν το δρόμο μας. Να είναι αιώνια η μνήμη τους κ να μας εμπνέουν"
Ακολούθησε στο χώρο του Ηρώου, στην πλατεία «Αρμί», επιμνημόσυνη δέηση και ομιλία από τον κο Δημήτρη Σαλούστρο - Ζαίμη , Φιλόλογο με θέμα ‘’Από τους βωμούς των θυσιών κρατήσαμε την φλόγα ‘’. (Δείτε την ομιλία ΕΔΩ).
Το πρόγραμμα περιελάμβανε ακόμα απόσπασμα από το τραγούδι της Ειρήνης Αναγνωστάκη «’Ω, Παναγιά μου Ανωγειανή» από τους : Μαρίνα Δακανάλη-τραγούδι, Ιωάννα Ρήγα- σαντούρι, Λυκούργο Πασπαράκη- μαντολίνο.
Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων από τους εκπροσώπους της Πολιτείας και των τοπικών αρχών.
Διαβάστε περισσότερες ειδήσεις από την Κρήτη και το Ρέθυμνο