Τη δική του απάντηση στην ανάρτηση του αναγνώστη του Cretalive που επισήμανε τη διαρροή νερού στην οδό Πατελάρου δίνει ο πρόεδρος της ΔΕΥΑΗ, Νίκος Φακουρέλης
Όπως λεει, η διαρροή ήταν πράγματι μεγάλη όπως και η ζημιά, όμως, ήταν αδύνατη η άμεση αποκατάσταση, λόγω της αργίας του Αγίου Μηνά.
Για την άμεση αποκατάσταση, θα έπρεπε να ήταν ανοικτή η μισή ΔΕΥΑΗ, όπως επισημαίνει, ενώ θα έπρεπε να υπάρχουν και εξειδικευμένα μηχανήματα όπως τόρνος, που ήταν αδύνατον.
Σήμερα, μπόρεσαν να αποκαταστήσουν τη ζημιά και η ροή του νερού επέστρεψε, από το μεσημέρι, στα φυσιολογικά επίπεδα .