Την πρωτοχρονιάτικη πίτα του θα κόψει την Παρασκευή, 6 Ιανουαρίου, στις 12 το μεσημέρι ο Σύλλογος Χειμερινών Κολυμβητών Χανίων στην πλαζ Καλαμάκι. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί, μαζί με τον αγιασμό των υδάτων, σε συνεργασία με την Ενορία του Αγίου Φανουρίου Γαλατά. Μετά την τελετή θα ακολουθήσει παραδοσιακό κέρασμα με βασιλόπιτα και κονιάκ.
Ο Σύλλογος ιδρύθηκε το 1977 και συμπληρώνει φέτος 40 χρόνια λειτουργίας.