Εξιχνιάστηκαν χθες στο Ηράκλειο από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας δύο υποθέσεις απάτης, για τις οποίες σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος δύο ατόμων ηλικίας 36 και 45 ετών που κατηγορούνται για απάτη.
Ειδικότερα, στις 27.09.2017 και στις 15.10.2017, άγνωστοι δράστες, παρουσιάζοντας ψευδή γεγονότα ως αληθινά, σε υπεύθυνους δύο καταστημάτων στο Ηράκλειο, κατάφεραν να αποσπάσουν διάφορα χρηματικά ποσά.
Από την αστυνομική έρευνα και την προανάκριση, καθώς και την κατάλληλη αξιοποίηση στοιχείων, προέκυψε ότι οι δύο συλληφθέντες ήταν οι υπαίτιοι και σε βάρος τους σχηματίστηκε δικογραφία για απάτη.
Προανάκριση διενεργείται από την Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ηρακλείου.