Με ομόφωνη απόφαση του, το δημοτικό συμβούλιο Οροπεδίου Λασιθίου συμπαρίσταται στον αγώνα των αγροτών στις 8 Μαρτίου στην Αθήνα.
Συγκεκριμένα το δημοτικό συμβούλιο αποφάσισε ομόφωνα τα παρακάτω:
"Την συμπαράσταση του στον αγώνα και στις κινητοποιήσεις που θα πραγματοποιηθούν στις 8 Μαρτίου στο Πανελλαδικό Συλλαλητήριο στην Αθήνα με τη συμμετοχή των αγροτών και των κτηνοτρόφων του Δήμου Οροπεδίου Λασιθίου και στηρίζει τα δίκαια αιτήματά τους".