Στα πλαίσια της δράσης της Νέας Διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Ρεθύμνου , το Προεδρείο του, μαζί με τον Πρόεδρο της Ενωσης Συνταξιούχων ΙΚΑ Ρεθύμνου συν. Κοτσαρίδη Eλευθέριο , συναντήθηκε το Σάββατο 28-5-2016, με τον Υπουργό Υγείας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων και Βουλευτή Ρεθύμνου κ. Ανδρέα ΞΑΝΘΟ , στο γραφείο του στο Ρέθυμνο .
Στη συζήτηση τέθηκαν όλα τα προβλήματα και αιτήματα , των εργαζομένων - ανέργων και συνταξιούχων του Νομού μας .
Ιδιαίτερη βαρύτητα δόθηκε :
1. Στην στελέχωση των Υπηρεσιών Ι.Κ.Α. και Κοινωνικής Επιθεώρησης Εργασίας Ρεθύμνου , ώστε να διενεργούνται έλεγχοι στους χώρους εργασίας , που γίνονται σήμερα με δυσκολία έως καθόλου , λόγω έλλειψης προσωπικού .
2. Στα προβλήματα του Γενικού Νοσοκομείου Ρεθύμνου . Στην στελέχωσή του με ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό , όπως και την προμήθεια κατάλληλου ιατρικού εξοπλισμού .
3. Στην μετεστέγαση του ΠΕΔΥ , από το κτίριο που στεγάζεται σήμερα σε ιδιόκτητο κτίριο του Υπουργείου , όπως και την στελέχωσή του με ιατρικό προσωπικό .
Στην συνέχεια , ο Υπουργός μας υποσχέθηκε τόσο στην στελέχωση του ΙΚΑ και στην εξεύρεση λύσης στην μετακίνηση των υπαλλήλων στους ελέγχους , όσο και της Κοινωνικής Επιθεώρησης εργασίας Ρεθύμνου , με την τοποθέτηση δύο νέων υπαλλήλων.
Για το Νοσοκομείο υποσχέθηκε ότι αμέσως μετά τον διορισμό του νέου διοικητή , όλα τα προβλήματα θα τεθούν επί τάπητος και θα δοθούν λύσεις .
Στην συνέχεια υποσχέθηκε την άμεση την μετεστέγαση του ΠΕΔΥ, σε ιδιόκτητο κτίριο , όπως και την στέχωσή του με ιατρικό προσωπικό και κατά προτεραιότητα ενός παιδιάτρου .
Τέλος δόθηκαν στον Υπουργό ΥΠΟΜΝΗΜΑΤΑ με αιτήματα εργαζομένων και συνταξιούχων τόσο σε Εθνικό όσο και σε Περιφερειακό και Τοπικό επίπεδο.