Στις εκδηλώσεις τιμής και μνήμης των μαρτύρων της Γέργερης και της Νυβρίτου που εκτελέστηκαν στις 14 Αυγούστου του 1944 από τα γερμανικά στρατεύματα κατοχής, συμμετείχε σήμερα, ο ανεξάρτητος ευρωβουλευτής, Καθηγητής Νότης Μαριάς.
Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων, κατέθεσε στεφάνι, στον τόπο της εκτέλεσης, συνομίλησε με συγγενείς των θυμάτων και τους διαβεβαίωσε ότι θα συνεχίσει αταλάντευτα τον αγώνα του για την διεκδίκηση των Γερμανικών Αποζημιώσεων.