Με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ μεταφέρθηκε στο Μαμάτσειο νοσοκομείο Κοζάνης ,περίπου στις 13.00, ένας 20χρονος με καταγωγή από το Ηράκλειο.
Σύμφωνα με το kozan.gr, o νεαρός που σπουδάζει στο τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής στο ΤΕΙ στην Κοζάνη την ώρα που έπαιζε μπάσκετ με συμφοιτητές του, στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ιδρύματος, ένιωσε αδιαθεσία και λιποθύμησε.
Αμέσως ο γυμναστής του ιδρύματος έδωσε τις πρώτες βοήθειες και ειδοποιήθηκε το ΕΚΑΒ.
Όπως δείχνουν, τα πρώτα στοιχεία – ευρήματα, ο 20χρονος φαίνεται πως υπέστη ανακοπή τα αίτιας της οποία διερευνώνται, από τους γιατρούς του νοσοκομείου.
Η κατάσταση του κρίνεται σοβαρή κι αναμένεται να μεταφερθεί σε ΜΕΘ άλλου νοσοκομείου.