Εξακολουθεί να νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Βενιζελείου Νοσοκομείου ο 56χρονος Αυστιακός Ποδηλάτης που τραυματίστηκε στο δρόμο Πλάτανος Αμαρίου – Βαθειακό…
Η κατάσταση της υγείας του είναι σταθερή και φαίνεται να έχει διαφύγει τον κίνδυνο.
- Αν δε φορούσε κράνος, το κεφάλι του θα έσκαγε σαν καρπούζι μας είπαν κάτοικοι της περιοχής, με τους οποίους επικοινωνήσαμε.
Όπως όλα δείχνουν το ποδήλατο γλίστρησε και ο ποδηλάτης σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις χτύπησε σε τοιχίο που υπάρχει στο δρόμο και τραυματίστηκε σοβαρά.
Ευτυχώς τον συνόδευε η Αμερικανίδα σύζυγός του η οποία και ειδοποίησε το ΕΚΑΒ.
Ασθενοφόρο του Κόμβου Μοιρών πήγε στην περιοχή και τον παρέλαβε.
Στο Κέντρο Υγείας Μοιρών, δε φάνηκε σοβαρός ο τραυματισμός του, όταν οι γιατροί παρατήρησαν ότι έτρεχε αίμα από το αυτί. Αμέσως το ασθενοφόρο έφυγε για Ηράκλειο με συνοδεία γιατρού. Πριν τα φανάρια του ΠΑΓΝΗ ο 56χρονος έπαθε κρίση λόγω του αιματώματος στον εγκέφαλο, αλλά ο γιατρός και το προσωπικό του ασθενοφόρου τον επανέφεραν…