Με τη φράση "Μακριά από μας τα success stories", ξέρουμε πόσο δύσκολα περνα ο λαός", ο Υφυπουργός Οικονομίας Αλέξης Χαρίτσης έδωσε το στίγμα της κυβερνητικής πολιτικής από το Ηράκλειο όπου ήταν ο βασικός ομιλητής στην εκδήλωση που οργάνωσαν το Επιμελητήριο Ηρακλείου και το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος – Περιφερειακό Τμήμα Ανατολικής
Κρήτης.
Θέμα της εκδήλωσης :«ΒΑΣΙΚΟΙ ΑΞΟΝΕΣ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΚΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΕΣΠΑ 2014-2020»
Ο κ. Χαρίτσης είπε ότι την ερχόμενη Δευτέρα στη διυπουργική επιτροπή θα γίνουν επίσημες ανακοινώσεις για τον πολύπαθο ΒΟΑΚ και για το αεροδρόμιο Ηρακλείου.
Πρόσθεσε επίσης ότι προχωρά η ηλεκτρική σύνδεση της Κρήτης με ηπειρωτική χώρα για το καλώδιο καθώς έχει εγκριθεί από την ΕΤΕΠ και σημείωσε με νόημα: "Κλείνει ο κύκλος της εξαετούς κρίσης"
Ο κ. Χαρίτσης παρουσίασε τον "οδικό χάρτη" για την κανονικότητα της ελληνικής οικονομίας και τα τρία βήματα που είναι:
-Η ολοκλήρωση της δεύτερης αξιολόγησης
-Η διευθέτηση του χρέους
-Και η ένταξη του τραπεζικού συστήματος στο σύστημα ποσοτικής χαλάρωσης της Ευρωπαϊκής κεντρικής τράπεζας
Και διερωτήθηκε: "Ποια ειναι η στρατηγική για την απορρόφηση των πόρων ;Και με ποια εργαλεία την πραγματοποιούμε; Αυτά ειναι τα ερωτήματα, δηλαδή ποιο το παραγωγικό μοντέλο που θελουμε. Βασικό πλεονέκτημα της ελληνικής οικονομίας το ανθρώπινο δυναμικό της"
Αναφορικά με την ελληνική οικονομία, τόνισε ότι η χρηματοδότηση της ελληνικής οικονομίας δεν θα γίνει μονο από το ΕΣΠΑ αλλά και από τον αναπτυξιακό νόμο.
"Δίνουμε έμφαση σε δυο τομείς: Αγροτοδιατροφή και νέες τεχνολογίες τόσο στο ΕΣΠΑ όσο και στον αναπτυξιακό. Άλλα μεσα αξιοποίησης είναι το Σχέδιο Γιούγκερ. Η Ελλάδα βρίσκεται στην 6 η θέση πίσω από τις μεγάλες χώρες σχετικά με την αξιοποίηση του σχεδίου Γιούνκερ".
Μάλιστα, επισήμανε ότι η ηλεκτρική διασύνδεσης Κρήτης με την ηπειρωτική χώρα θα χρηματοδοτηθεί από αυτό το προγραμμα.