Στις 02 Μαρτίου στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρχανών -Ρούβας – Γουβών https://www.facebook.com/kpear... πραγματοποιήθηκε Εσπερίδα με οργανωτές τους υπεύθυνους του Κ.Π.Ε. με θέμα » Η ζωή στο δρόμο είναι δύσκολη» με θέμα τα αδέσποτα.
Στην Εσπερίδα είχαν κληθεί για να μιλήσουν η Πρόεδρος της Π.Φ.Π.Ο Αναστασία Μπομπολάκη και και Γραμματέας της ΠΦΠΟ και Προεδρος της ΖΩΦΟΡΟΣ Μαρία Χουστουλάκη .
Το θέμα της κας Μπομπολάκη ήταν » Το νομικό πλαίσιο για την προστασία των Ζώων στην Ελλάδα – αναδρομή στις φιλοσοφικές αναζητήσεις για τα Δικαιώματα των Ζώων » .
Η ομιλία της κας Χουστουλάκη είχε τίτλο » Τα αδέσποτα ζώα είναι τα θύματα και οι ανεύθυνοι κηδεμόνες οι θύτες .Δράσεις της ΠΦΠΟ και της ΖΩΦΟΡΟΥ » .
Η Εκπαιδευτικος Βασιλικη Ραχωνη της ΖΩΦΟΡΟΣ /Η Ψυχολογος Ελενη Καζαντζακη που αναφερθηκε στην ψυχολογια των παιδιων για την ΖΩΦΟΡΟΣ
Η Εσπερίδα σημείωσε μεγάλη επιτυχία , την παρακολούθησε δε πολύς κόσμος και μεγάλος αριθμός μαθητών .
Ιδιαίτερη αναφορά θα θέλαμε να κάνουμε στην ομιλία της Αναπληρώτριας Προϊσταμένης του Τμήματος Κτηνιατρικής Ηρακλείου και μεταπτυχιακής φοιτήτριας Βιοηθικής κας Σοφίας Λαμπρινίδη με θέμα «Η ηθική αξία των ζώων » .
Σημαντική ήταν και η ομιλία της κας Πόπης Μπαξεβάνη , εξωτερικής συνεργάτιδας του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας με θέμα » Δηλητηριασμένα δολώματα : παράπλευρες απώλειες».
Τον τόνο στην εκδήλωση έδωσαν οι Σκύλοι ανίχνευσης δηλητηριασμένων δολωμάτων η Καρίνα και η Ντάικα , που παρευρέθηκαν με τους χειριστές τους .
Και βέβαια οι μαθητές που παρουσίασαν δράσεις τους για τα ζώα .
Να συγχαρούμε την ομάδα εκπαιδευτικών του Κ.Π.Ε για τις ευαισθησίες τους, τις ποικίλες δράσεις τους για τα παιδιά και για την οργανωτική αρτιότητα της Εσπερίδας