Υπό μερικό έλεγχο έχει τεθεί η πυρκαγιά που εκδηλώθηκε αργά το βράδυ της Παρασκευής στην περιοχή Κάστελλος Ρεθύμνου.
Η φωτιά ξεκίνησε κάτω από αδιευκρίνιστες ακόμα συνθήκες περίπου στις 9.00 το βράδυ και στο σημείο έσπευσε ισχυρή δύναμη της πυροσβεστικής, που κατάφερε να "τιθασεύσει" τις φλόγες τις πρώτες πρωϊνές ώρες σήμερα.
Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις κάηκαν περίπου 25 στρ. χορτολιβαδικής έκτασης ενώ στο σημείο παραμένει δύναμη της Υπηρεσίας, για το ενδεχόμενο αναζωπύρωσης