Μια περιπέτεια έζησαν το πρωί της Κυριακής του Πάσχα δυο Γερμανοί όταν το ιστιοφόρο “SEA GHOST” στο οποίο επέβαιναν ακινητοποιήθηκε στη θάλασσα, 15 ναυτικά μίλια βόρεια του Ρεθύμνου, εξ αιτίας μηχανικής βλάβης.
Σκάφος του Λιμενικού καθώς και ιδιωτικά σκάφη βρέθηκαν στο σημείο όπου έπλεε ακυβέρνητο το ιστιοφόρο. Το σκάφος ρυμουλκήθηκε από το “DOLPHIN EXPRESS IV” και συνοδεία του περιπολικού σκάφους Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. κατέπλευσε και προσέδεσε ασφαλώς στη μαρίνα Ρεθύμνου.
Και οι δυο επιβαίνοντες είναι καλά στην υγεία τους.
Από την οικεία Λιμενική Αρχή που διενεργεί την προανάκριση, απαγορεύτηκε ο απόπλους του Ι/Φ “SEA GHOST” μέχρι αποκατάστασης της βλάβης.