Καταγγελίες μέσω του cretalive κάνουν οι αγρότες των Κουνάβων που από το πρωί παίρνουν τηλέφωνο στη Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης Ηρακλείου για να πληροφορηθούν ποιος είναι ο εργολάβος δακοκτονίας της περιοχής τους και δεν απαντά κανείς στο τηλέφωνο!
Οι μέρες περνούν η δακοκτονία δεν γίνεται και τους παραγωγούς ζώνουν φίδια πως η σοδειά θα χαθεί.
Η αντιμετώπιση αυτή δείχνει πως οι ανεύθυνο υπεύθυνοι καλά κρατούν την ώρα που οι παραγωγοί ελαιολάδου ζουν στιγμές αγωνίας !