Μεταξύ άλλων τόνισε: «Έχει μεγάλη σημασία για εμάς, ότι προεδρεύει της επιτροπής της Unesco η γ.γ. του Υπουργείου Πολιτισμού κα Μαρία Βλαζάκη, της οποίας η συμβολή είναι καθοριστικής σημασίας, όχι μόνο στην παραπάνω προσπάθεια, αλλά και στον αγώνα που δίνουμε για την προστασία του αρχαιολογικού μας πλούτου.»
Ένα από τα θέματα συζήτησης της επιτροπής του συνεδρίου, ήταν η προστασία των πολιτιστικών αγαθών από την παράνομη διακίνηση.
Η συνεδρίαση, που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο διεθνούς συνάντησης στην Κρήτη, συμμετείχαν 35 μέλη από 18 χώρες, έγινε υπό την προεδρία της γ.γ. του Υπουργείου Πολιτισμού κα Μαρία Βλαζάκη.