Αναστάτωση προκλήθηκε στο κέντρο του Ηρακλείου, περίπου στις 19.00 το απόγευμα, με αποτέλεσμα να σπεύσει η Πυροσβεστική για μαύρο καπνό, που όπως διαπιστώθηκε έβγαινε από κάδο, στο πάρκινγκ κεντρικού ξενοδοχείου.
Τα τηλεφωνήματα που έλαβε η πυροσβεστική έδιναν συγκεχυμένες πληροφορίες, ακόμη και για φωτιά στο ξενοδοχείο, ωστόσο ευτυχώς η φωτιά είχε εκδηλωθεί στο εσωτερικό του κάδου και γρήγορα κατασβέστηκε από τους άνδρες της υπηρεσίας.