Στο σκοτάδι "βυθίστηκε", το βράδυ του Σαββάτου, μεγάλο τμήμα της Αλικαρνασσού.
Σύμφωνα με αναγνώστες του Cretalive, η διακοπή που παρατηρήθηκε στους στύλους φωτισμού, κυρίως δηλαδή στο δημοτικό φωτισμό, ήταν πιο έντονη στη νότια πλευρά της λεωφόρου Ικάρου, χωρίς να αποκλείονται όμως κι άλλες περιοχές.
Το τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ πήρε "φωτιά», όπως είναι λογικό, από τις κλήσεις των πολιτών που διαμαρτύρονται.
Σύμφωνα με το Κέντρο Βλαβών, το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο, εντοπίζεται και σε περιοχές του Ηρακλείου ενώ αιτία είναι, όπως φαίνεται, η έντονη βροχόπτωση.
Καταβάλλονται προσπάθειες ώστε να αποκατασταθεί η ηλεκτροδότηση τις επόμενες ώρες, χωρίς όμως να είναι τίποτα σίγουρο...