Tον 2ο Μαραθώνιο Κρήτης που θα διεξαχθεί και φέτος την Κυριακή 9 Απριλίου, διοργανώνει ο δημος Πλατανιά και μαζί διοργανώνει Λαμπαδηδρομία, αφιερωμένη στον Μακαριστό Μητροπολίτη Κισσάμου & Σελίνου, Ειρηναίο Γαλανάκη.
Η Λαμπαδηδρομία θα ξεκινήσει το Σάββατο 8 Απριλίου στις 3.00 το απόγευμα από την Κίσσαμο ( Καστέλι) και δια μέσου της παλαιάς εθνικής οδού από το Δημο Πλατανια, θα καταληξει στην Πλατεία της Δημοτικής Αγοράς στα Χανιά, όπου θα ανάψει ο βωμός του Μαραθώνιου Δρόμου.
Όσες και όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν σε αυτή τη Λαμπαδηδρομία και συγκεκριμένα στο τμημα της διαδρομης από το Δημαρχείο Πλατανιά ( στο Γεράνι) μέχρι και την Πλατεία της Δημοτικής αγοράς στα Χανιά, μπορούν να το δηλώσουν , είτε ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα www.crete-marathon.gr του Μαραθώνιου Δρόμου και συγκεκριμένα για το Δήμο Πλατανιά , ειτε στο τηλέφωνο 28213-40009.
Περισσότερες πληροφορίες γενικοτερα για το Μαραθώνιο Δρόμο στην ιστοσελίδα www.crete-marathon.gr.