Μεγάλη φωτιά εκδηλώθηκε περίπου στις 6:30 το πρωί στην περιοχή Φωτακάδο, κοντά στις Βουκολιές Χανίων, κι ενώ η Πυροσβεστική Υπηρεσία απευθύνει έκκληση να μην μπαίνουν φωτιές σε χωράφια για καθάρισμα ή για κάψιμο κλαδιών αυτές τις μέρες, ειδικά με τους ισχυρούς νοτιάδες!
Η φωτιά, που τέθηκε υπό έλεγχο μετά από τρεις ώρες περίπου, δεν απείλησε κατοικημένες περιοχές ωστόσο το έργο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας δυσχέραιναν οι ισχυροί άμενοι εντάσεως 8-9 μποφόρ που πνέουν στη περιοχή και το δύσβατο σημείο στο οποίο εκδηλώθηκε η πυρκαγιά.
Στο σημείο έσπευσαν 6 οχήματα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας από την Κίσαμο, τα Χανιά, την Κάνδανο και τον Καμπανό με 14 υπαλλήλους.