Στο "πόδι" σηκώθηκαν τα μεσάνυχτα της Κυριακής προς Δευτέρα οι υπηρεσίες του Λιμενικού Σώματος στα βόρεια παράλια της Κρήτης μετά από μια καταγγελία για φωτοβολίδα στη θάλασσα. Ο φόβος...ότι κάποιος κινδυνεύει κινητοποίησε δυνάμεις και σκάφη από το Ηράκλειο ως την ευρύτερη περιοχή της Χερσονήσου αναζητώντας πιθανό σκάφος ή καΐκι που να κινδυνεύει.
Στις έρευνες συμμετείχαν και τζιπ, αλλά και επίγειες δυνάμεις...