Το νερό ... νεράκι θα πουν οι νότιοι οικισμοί του Ηρακλείου αφού σύμφωνα με ανακοίνωση της ΔΕΥΑΗ στις περιοχές Μαραθίτης, Άγιος Ραφαήλ, Σύλλαμος , Άγιος Βλάσης θα γίνεται κατά τους καλοκαιρινούς μήνες διακοπή τροφοδοσίας κάθε Τρίτη, Πέμπτη , Σάββατο.
Σύμφωνα με την σχετική ανακοίνωση τις ίδιες ημέρες αντίστοιχα θα υδρεύεται ο παλιός και νέος οικισμός των Βασιλειών.
Τροποποίηση της διανομής αυτής είναι πιθανή μόνο σε περιπτώσεις βλάβης (δικτύου ή γεωτρήσεων) , ή σε περιπτώσεις που δεν έχει ολοκληρωθεί η τροφοδοσία .
Συνιστάται στους καταναλωτές των περιοχών αυτών η ορθολογική χρήση του νερού αλλά και η άρδευση.