Η απάντηση της ΔΕΥΑΗ σε όσα αναφέρει αναγνώστης του Cretalive, για την οδό Τρωίλου:
Σε συνέχεια της από 18-01-2017 ανάρτησης στην ιστοσελίδα σας στη στήλη ‘’Πολίτες’’ με τίτλο ‘’Ελεύθεροι πολιορκημένοι ….. στην οδό Τρωίλου’’, σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:
Συνεργεία της ΔΕΥΑΗ επισκεύασαν προ 15 περίπου ημερών , κάτω από πολύ αντίξοες καιρικές συνθήκες σοβαρή βλάβη σε τροφοδοτικό αγωγό ύδρευσης .
Η καθυστέρηση στην αποκατάσταση οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στις κακές καιρικές συνθήκες και στο ότι το υλικό επίχωσης είχε υψηλή περιεκτικότητα σε υγρασία και ήταν αδύνατον να συμπυκνωθεί σωστά , προκειμένου να τριμεντωστρωθεί.
Αύριο μετά την παρέλευση μερικών ημερών χωρίς βροχή, θα επέμβει εργολάβος , στον οποίο είχαν εδώ και αρκετές ημέρες ανατεθεί οι σχετικές εργασίες , αλλά λόγω όπως και προαναφέραμε ακατάλληλων καιρικών συνθηκών δεν ήταν δυνατόν να εργαστεί.