Σήμερα το πρωί συνεργείο του δήμου Χανίων αφού μπάζωσε την τρύπα με διάμετρο περίπου 0,7 – 1 μέτρου και μήκους 4 μέτρων ,που είχε προκληθεί στο οδόστρωμα στην συνέχεια την κάλυψε με τσιμέντο καθώς δεν ήταν δυνατόν στο συγκεκριμένο σημείο να τοποθετηθεί πίσσα.Αξίζει να σημειωθεί ότι όπως είχε δηλώσει χθες ο αντιδήμαρχος κ. Μιχάλης Βλαχάκης, «πρόκειται για την τρίτη φορά που παρατηρείται τέτοιο φαινόμενο στα 2,5 χρόνια της θητείας μας».
Επεσήμανε επίσης πως εάν η ανάπλαση της περιοχής δεν προχωρήσει γρήγορα και σωστά, με την ακτομηχανική μελέτη και την εφαρμογή της αρχιτεκτονικής μελέτης στη συνέχεια, η περιοχή είναι καταδικασμένη.Αξίζει να σημειωθεί πως πρόβλημα διάβρωσης από την θάλασσα έχει προκληθεί και στο μνημείο της Πύλης της Άμμου.
Όπως είπε στο zarpanews.gr ο Αντιδήμαρχος κ. Ξανθουδάκης για τον χώρο δεν έχει ευθύνη ο δήμος Χανίων ενώ για την διάβρωση έχουν ενημερωθεί οι αρμόδιες υπηρεσίες καθώς και η Αρχαιολογία στα Χανιά.