Σε ανακοίνωσή της η Ένωση Προσωπικού Λιμενικού Σώματος Ανατολικής Κρήτης "εκφράζει δημόσια τα συγχαρητήρια σε όλα τα στελέχη ανεξαρτήτως βαθμού και θέσης του Ν/Γ 515 για την άμεση συνδρομή βοήθειας και ιδιαίτερα στον Ανθ/στή ΛΣ ΜΠΑΛΟΥΚΟ Γεώργιο καθώς και στους πολίτες που έλαβαν μέρος στην επιχείρηση αποτροπής προσάραξης σε βραχώδη ακτή παρασυρόμενου σκάφους στην περιοχή της Ελούντας λόγω των θυελλωδών ανέμων που επικρατούσαν".
Όπως αναφέρει η Ένωση:
"Τέτοιες πράξεις αποδεικνύουν για ακόμα μία φορά την υπευθυνότητα και τον επαγγελματισμό των συναδέλφων που κάτω από αντίξοες συνθήκες προσφέρουν την βοήθεια τους οπότε χρειαστεί".