Το ΚΠΕ Ανωγείων σε συνεργασία με τους Υπευθύνους Σχολικών Δραστηριοτήτων της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Κρήτης και το ΚΕΣΥΠ Ρεθύμνης πρόκειται να διοργανώσει διήμερο επιμορφωτικό Θεματικό Σεμινάριο Β΄ Επιπέδου στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση-Εκπαίδευση για την Αειφορία την Παρασκευή 10 (απόγευμα) και Σάββατο (πρωί) 11 Μαρτίου 2017 στα Ανώγεια, για εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, οι οποίοι έχουν εμπειρία στην Π.Ε. και υλοποιούν πρόγραμμα Π.Ε. το σχολικό έτος 2016-17
Θέμα του Σεμιναρίου:
«Πολλαπλή Νοημοσύνη και Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - Εκπαίδευση για την Αειφορία: Μεθοδολογία και Διδακτικές Tεχνικές: ο κάθε μαθητής να μαθαίνει με το δικό του Τρόπο και ο δάσκαλος να διδάσκει με Πολλαπλούς Τρόπους».
Στο σεμινάριο αυτό θα γίνει προσπάθεια να αποσαφηνιστεί το δίλημμα Περιβαλλοντική Εκπαίδευση ή Εκπαίδευση για την Αειφορία και θα αναδειχθεί η σημασία της Θεωρίας των Πολλαπλών Τύπων Νοημοσύνης, όπως διατυπώθηκε το 1983 στο περίφημο βιβλίο του Howard Gardner«Frames of Mind: The Theory of Multiple Intelligences» («Νοητικά πλαίσια: Η θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης») και η αξιοποίηση της σε προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
Το σεμινάριο υλοποιείται στο πλαίσιο του Έργου «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση», μέσω του Επιχειρησιακού προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.