Σε υποτονικούς ρυθμούς κινήθηκε η αγορά του Ηρακλείου τις ημέρες που πέρασαν με το κρύο και τις βροχές να λειτουργούν αποτρεπτικά για το καταναλωτικό κοινό.
Εξ αιτίας της κακοκαιρίας οι προγραμματισμένες εκδηλώσεις του εμπορικού συλλόγου Ηρακλείου αναβλήθηκαν τόσο την προπαραμονή όσο και την παραμονή των Χριστουγέννων.
Όπως ανέφερε ο πρόεδρος του εμπορικού συλλόγου Ηρακλείου στον Σκάι Κρήτης η προσδοκία των εμπόρων είναι οι μέρες αυτές ως την Πρωτοχρονιά να ... είναι καλύτερες ελπίζοντας σε αύξηση της κίνησης αλλά και του τζίρου.
Ο ίδιος σημείωσε ότι κλείνει μια δύσκολη χρονιά για τους καταστηματάρχες ενώ κάλεσε τους καταναλωτές να προτιμήσουν τοπικές επιχειρήσεις γιατί θα βρουν ποιοτικά προϊόντα "και οχι κινέζικα " σε πολύ καλές τιμές.