Χρηματοδότηση απαλλοτριώσεων, συνολικού προϋπολογισμού 504.549,67 ευρώ, από το εθνικό σκέλος του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ) ενέκρινε ο υφυπουργός Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού, Αλέξης Χαρίτσης.
Η χρηματοδότηση αφορά σε απαλλοτριώσεις απαραίτητες για την απρόσκοπτη ολοκλήρωση τριών οδικών αξόνων στο νομό Ρεθύμνου της Περιφέρειας Κρήτης, και η έγκρισή της «συμβάλει στην ενίσχυση των υποδομών της περιοχής με γνώμονα τη βελτίωση της καθημερινότητας των πολιτών», όπωε σημεώνει το υπουργείο Οικονομίας.
Αναλυτικά οι απαλλοτριώσεις αφορούν τα έργα:
* «Κατασκευή του νέου οδικού τμήματος Κάτω Ροδάκινο - Άνω Ροδάκινο (Γέφυρα Ροδάκινου)». Στο έργο περιλαμβάνονται η κατασκευή της γέφυρας Ροδάκινου και η συναρμογή της (κατασκευή νέων προσβάσεων) με την υφιστάμενη επαρχιακή οδό, η οποία συνδέει τους οικισμούς Κάτω Ροδάκινου και Άνω Ροδάκινου στα νότια του Νομού Ρεθύμνου.
* «Κατασκευή του οδικού τμήματος Παλέ - Αγκουσελιανά - Κάνεβος». Το έργο αφορά στη διάνοιξη του νέου τμήματος Παλέ - Αγκουσελιανά - Κάνεβος της επαρχιακής οδού 4.
* «Διάνοιξη νέου τμήματος "Φράγμα Ποταμών - Παντάνασσα" επαρχιακής οδού 13 (τμήμα Πατσός - Παντάνασσα)». Το έργο είναι τμήμα της οδού «Φράγμα Ποταμών - Παντάνασσα» στο Δήμο Αμαρίου.