Εξιχνιάστηκαν, σήμερα από αστυνομικούς του Αστυνομικού Τμήματος Βάμου σε συνεργασία με αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Χανίων, τρεις υποθέσεις κλοπών και μια απόπειρα κλοπής που διαπράχθηκαν σε οχήματα, σε περιοχή του Δήμου Αποκορώνου.
Συνελήφθησαν, δύο Αλβανοί ηλικίας 21 και 23 ετών.
Ειδικότερα, ο 21χρονος με τον 23χρονο μεταμεσονύκτιες ώρες της 17.07.2016 σε περιοχή του Δήμου Αποκορώνου αφαίρεσαν από δύο Ι.Χ.Ε αυτοκίνητα το χρηματικό ποσό των 400 ευρώ και συνελήφθησαν χθες το μεσημέρι σε περιοχή του Δήμου Αποκορώνου, από αστυνομικούς του Τμήματος Αστυνομικών Επιχειρήσεων Αποκορώνου.
Από την συνεχιζόμενη αστυνομική έρευνα και προανάκριση του Αστυνομικού Τμήματος Βάμου και την κατάλληλη αξιοποίηση στοιχείων, προέκυψε ότι στις 03.07.2016, σε περιοχή του Δήμου Αποκορώνου οι δύο αλλοδαποί είχαν διαπράξει ακόμα μια κλοπή σε Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο ιδιοκτησίας 30χρονου Γάλλου, αφαιρώντας κοσμήματα, ηλεκτρονικές συσκευές (IPAD, κονσόλα παιχνιδιών, ξυριστική μηχανή, φωτογραφική μηχανή) και προσωπικά αντικείμενα συνολικής αξίας 2.000 ευρώ, ενώ στις 14.07.2016 προσπάθησαν ανεπιτυχώς να διαρρήξουν Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο ιδιοκτησίας 58χρονης Ελληνίδας.
Η προανάκριση, συνεχίζεται από το Αστυνομικό Τμήμα Βάμου.