Η επικείμενη συνάντηση του δημάρχου Ηρακλείου Βασίλη Λαμπρινού με τον προκάτοχό του Γιάννη Κουράκη γεννά προσδοκίες σε πολλούς, άλλοι τη βλέπουν ως αρχή μιας συνεργασίας για το "καλό της πόλης". Η αλήθεια είναι ότι θα ήταν ευχής έργον να συνεργαστούν οι δύο μεγαλύτερες παρατάξεις του Δημοτικού Συμβουλίου έτσι όπως τα...έκανε το εκλογικό σύστημα. Σίγουρα τα αποτελέσματα , όταν ενώνονται οι δυνάμεις , είναι καλύτερα και η διαφάνεια μεγαλύτερη, αλλά πάντα κρατάμε μικρό καλάθι γιατί πάντως υπάρχουν οι αδυναμίες, οι εγωισμοί και οι φιλοδοξίες που δεν αφήνουν περιθώρια...