Εδώ και μερικά 24ωρα υπάρχει η πληροφορία ότι στον ΣΥΡΙΖΑ αναζητούν ένα νέο πρόσωπο για να ηγηθεί του ψηφοδελτίου τους στο δήμο Ηρακλείου. Και φαίνεται ότι κάποιοι καταλήγουν στην γνωστή αρχαιολόγο (συνταξιούχο πλέον) Λιάνα Σταρίδα η οποία είναι από τις καλύτερες γνώστες της ιστορίας της πόλης, με άποψη και θέση.
Πάντως μέχρι πρόσφατα δεν είχε εκφράσει τέτοια επιθυμία να αναμειχθεί στα δημοτικά- θυμίζω ότι ο σύζυγός της Γιάννης Σταρίδας υπήρξε επί μακρόν αντιδήμαρχος πριν χρόνια. Βέβαια τα πάντα αλλάζουν, μπορεί και η ίδια να θέλει σε αυτή τη φάση να ενεργοποιηθεί στα κοινά με ένα πιο σημαντικό ρόλο.
Το ότι η ίδια είχε διακόψει την επαφή της με τα κοινωνικά δίκτυα και πριν 24 ώρες επανήλθε με ένα μήνυμα-αίνιγμα μπορεί να είναι τυχαίο!