Το Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών (ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε.) στο πλαίσιο της Βραδιάς Ερευνητή 2018 ανοίγει τις πόρτες του ΘΑΛΑΣΣΟΚΟΣΜΟΥ στην Πρώην Αμερικάνικη Βάση Γουρνών, με ελεύθερη είσοδο στο κοινό, ώρες: 16:00-21:00 (17:00-20:00 στο Ενυδρείο Κρήτης)
Μέσω εφαρμογών εικονικής πραγματικότητας, διαδραστικών παιχνιδιών, ειδικά προετοιμασμένων θεματικών περιπτέρων, δράσεων και παρουσιάσεων το κοινό θα μπορέσει να μάθει, να δει, και να κατανοήσει περισσότερα για
• τα εργαλεία και τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται στη θαλάσσια έρευνα
• τον υδάτινο κόσμο και την ποικολομορφία του
• τις φυσικές του ιδιότητες του νερού
• τη θαλάσσια ρύπανση, παράγοντες που την προκαλούν καθώς και μεθόδους για την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος
Άρρηκτα συνδεδεμένες με τα παραπάνω: θα δοθούν δύο ομιλίες κατάλληλες για ευρύ κοινό εξηγώντας βασικές έννοιες, μυστικά αλλά και την σημασία των Υδατοκαλλιέργειών (στις 18:00) και της Θαλάσσιας Βιοποικιλότητας (στις 19:00).
(Ομιλίες: στις 18:00 «Υδατοκαλλιέργειες και διατροφή», Δρ. Κωνσταντίνος Μυλωνάς, στις 19:00 «Θαλάσσια Έρευνα και Βιοποικιλότητα» Δρ. Χρήστος Αρβανιτίδης)