Με τον κ. Zahawi «συμφώνησαν να προβούν σε κοινές δράσεις σε επίπεδο υπουργών για την προώθηση διμερών στρατηγικών συνεργασιών μεταξύ ελληνικών και βρετανικών ΑΕΙ στην μετά-Brexit εποχή, στο πλαίσιο του σχετικού προγράμματος που υλοποιείται από το Υ.ΠΑΙ.Θ., τη Βρετανική Πρεσβεία και το British Council», αναφέρεται στην ανακοίνωση του υπουργείου.
Η κα Κεραμέως συναντήθηκε επίσης με τον Ιταλό ομόλογό της, Patrizio Bianchi, με τον οποίο συζήτησαν για προγράμματα που στοχεύουν στην καλλιέργεια δεξιοτήτων, και κυρίως για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων.
Επίσης, η καΚεραμέως επισκέφθηκε, μεταξύ άλλων, τη Διοίκηση και Καθηγητές των Πανεπιστημίων του Εδιμβούργου και της Γλασκώβης, «με στόχο την προώθηση της εξωστρέφειας των ελληνικών ΑΕΙ».