Σε συμβολική κατάληψη του υπουργείου Υγείας στην οδό Αριστοτέλους προχώρησαν αιφνιδιαστικά το πρωί της Παρασκευής εργαζόμενοι στα νοσοκομεία.
Τα μέλη της ΠΟΕΔΗΝ έκλεισαν την είσοδο με αλυσίδες διαμαρτυρόμενοι για το γεγονός ότι δεν υλοποιήθηκαν οι υποσχέσεις της κυβέρνησης για 4.000 προσλήψεις στο χώρο της υγείας.
Ενδεικτικό των προθέσεών τους το πανό που ανήρτησαν στην είσοδο του κτηρίου και στο οποίο πρωταγωνιστεί ο Αλέξης Τσίπρας ως άλλος «Πινόκιο» με μεγάλη μύτη για όσα είχε υποσχεθεί στην επίσκεψή του στο υπουργείο Υγείας στις 2 Απριλίου 2015, όπως υπενθυμίζουν με το πανό τους τα μέλη της ΠΟΕΔΗΝ.