Την κατάσταση την οποία βιώνουν οι πρόσφυγες που μετά τη χθεσινή επιχείρηση μεταφέρθηκαν στο Αστυνομικό Μέγαρο Ηρακλείου είδε από κοντά ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Σωκρατης Βαρδάκης.
Όπως ο ίδιος είπε όταν συνάντησε τους δημοσιογράφους πριν από τη συνέντευξη τύπου της ΕΛΑΣ, τους βρήκε σε καλή κατάσταση αλλά και ο ίδιος συνηδητοποίησε πως δεν μπορεί το αμφιθέατρο της αστυνομίας να φιλοξενήσει έστω και προσωρινά τόσους πολλούς δυστυχισμένους ανθρώπους ! Σημειώστε πάντως πως ουδείς ενδιαφέρθηκε για φιλοξενία οπότε το άλλο από το αυτονόητο από τους αστυνομικούς που και σήμερα θα αφήσουν μια ομάδα ακόμα ελεύθερους !